نتایج جستجو برای عبارت :

شاهنامه/ 19

شاهنامه بزرگترین ایده ای است که تاریخ از آن یاد می کند؛ نکاتی برای کمک به افراد برای داشتن زندگی بهتر. باشد که ما از آن استفاده کنیم و به جهانی پر از صلح برویم.
به گزارش نت سنتر ، در مقاله ای در این مجله ایران قدم علی کرمی ، استاد دانشگاه ، نویسنده و شاهنامه پژواک ، گفت: “من دقیقاً نمی دانم ، اما در حدود سال 1996 در آتن بود که من در طی صحبتهایم درباره فردوسی صحبت کردم ، و آن برخلاف تصور برخی افراد ، شاهنامه فقط یک افسانه ملی نیست. .
با وجود این که شاهنامه شهرتی جهانی دارد و زیبایی خاصش کشورهای دیگر را برای مطالعه آن جذب نموده است، ما گاهی توان خواندن آن را نداریم یا اگر هم داریم حوصله خواندن  کتابی که بین چهل تا شصت هزار بیت هست رو نداریم. 
با این وجود من شخصا علاقه دارم آن را بخوانم. توی تبلتم دو نسخهٔ متفاوت از این کتاب رو دارم و گه گاهی ابیاتی رو میخوانم و حالا به کمک سایت های واژه یاب معنایش میکنم.
با این وجود چند روز قبل خواهرم سایتی را  که پادکست فردوسی خوانی داشت مع
داستان در مورد شاهنامه اخرش خوشه موضوع انشا شاهنامه اخرش خوشه مثل نویسی جایی که نمک خوردی نمکدان مشکن مثل نویسی با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی مثل نویسی تهی پای رفتن به از کفش تنگ مثل نویسی فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه مثل نویسی فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه ریزه شاهنامه آخرش خوشه
انشا در ادامه مطلب
ادامه مطلب
کتاب های شاهنامه با عنوان های سیاوش و فریدون و اسکندر و پادشاهی گشتاسب و پهلوان ایران زمین و  رستم و اسفندیار
وپسران فریدون و نبرد یازده رخ و فرود موجود است .
برای امانت کتاب های شاهنامه به کتابخانه ی شهدا مراجعه نمایید .

ادامه مطلب
 نشست کتابخوان مدرسه ای  در مدرسه شهید تیمور احمدی با معرفی سری کتاب هایی از : داستانهای شاهنامه پهلوانی چون سام.داستانهای شاهنامه رستم و سهراب.داستان های شاهنامه تخت پهلوانی.داستان های شاهنامه سرزمین نیلوفر.داستان های شاهنامه روزی به نام سده  نویسنده کتاب محمدرضا یوسفی و باحضور 5 نفر از دانش آموزان مدرسه برگزار شد  
در این برنامه که در حضور دانش آموزان در مدرسه برگزار گردید نحوه حماسی خواندن ،چرا  و چگونه شاهنامه بخوانیم پرداخته شد و نتیجه آخر اینکه نثر شاهنامه نیز خواندنی و سودمند است تصمیم گرفتیم اگر نمی توانیم شعرهای حجیم شاهنامه را بخوانیم داستان های شاهنامه که به نثر و زبان کودکان و نوجوانان برگردانده شده است را بخوانیم.

هفت خان رستم (خان سوم : کشتن اژدها)کادویی مناسب برای کسانی که برای خارج کشور یادگاری با اصالت ایرانی در نظر دارند یا افرادی که به نماد های تاریخی علاقه مند هستندمشخصات : _سایز :۵۰در۵۰ _ضدخش _دارای مهره چوبی و یک جفت تاس_دارای کاور مخصوص
شاهنامه فردوسی
ابوالقاسم فردوسی طوسی (زادهٔ ۳۲۹ هجری قمری – درگذشتهٔ ۴۱۶ هجری قمری، در طوس خراسان)، شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندهٔ شاهنامه، حماسهٔ ملی ایران، است. برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند که از شهرت جهانی برخوردار است. فردوسی را حکیم سخن و حکیم طوس گویند.پژوهشگران سرودن شاهنامه را برپایهٔ شاهنامهٔ ابومنصوری از زمان سی سالگی فردوسی می‌دانند. تنها سروده‌ای که روشن شده از اوست، خود شاهنامه است. شاهنامه
سلاااااام سلااااااام سلااااااام سلاااااام خوبید؟ منم خوبم! جونم براتون بگه که اومدم بهتون بگم که اگه یه مدت ننوشتم نگران نشید چون امتحانام داره شروع میشه و باید مثل یه دختر خوب و نازنین و صد البته آدم بشینم درس بخونم وگرنه همه روصفر میشم ! دو تا امتحان دارم یکیش یکمه اون یکی نهم ! حالا وسطا ممکنه در حد چند خط بنویسم ولی شاهنامه نوشتن ایشالا بمونه بعد از نهم که امتحانم تموم شد! خب دیگه من برم شاید خدا خواست و کمک کرد امروز یه دو کلمه ای خوندم ....
شاهنامه خوانی مجازیتصویر کتاب کودکی رستم در گروه کتابخانه علوی برای اعضا به اشتراک گذاشته شد و بعد از خوانش کتاب اعضا صدای خود را ارسال کردند تا کلیپی جهت اشتراک در فضای مجازی تهیه گردد.

معرفی کتاب:شاهنامه
حماسه ای منظوم در بحر متقارب در قالب مثنوی، یکی از بزرگ ترین و برجسته
ترین حماسه های جهان است که سرایش آن سی سال به طول انجامید. شاهنامه عظیم
ترین یادگار شعر و ادبیات ایران، حماسه ای است که اساطیر و داستان های ملی و
تاریخی ایران را از ابتداء تا فتح ایران توسط اعراب در بر می گیرد. ...
shirazart.blog.ir 
* در نقاشیهای مکتب صفوی ( اصفهان) ، در ترسیم ریزه کاریهای چهره ، چشمها و لب و بینی و موها ، دقت بسیار می شود .چهره ها عموما ظریف و زنانه هستند و اغلب تشخیص پسر یا دختر در نقاشی دشوار می باشد .
* قالی معروف دوره ی صفوی که مربوط به قبر شیخ صفی الدین اردبیلی بوده است ، امروزه در موزه ی لندن نگهداری می شود و با نقش لچک و ترنج باشاخ و برگهای اسلیمی و ختایی بافته شده و کار شخصی به نام " مقصود کاشانی" است .
* اوج شکوفایی " تشعیر " در ایران ، دوره ی صف
شاهنامه خوانی مجازیتصویر کتاب کودکی رستم در گروه کتابخانه علوی برای اعضا به اشتراک گذاشته شد و بعد از خوانش کتاب اعضا صدای خود را ارسال کردند تا کلیپی جهت اشتراک در فضای مجازی تهیه گردد.

کلیپ این فعالیت را میتوانید از اینجا دانلود کنید.
بابا یه سری پادکست گوش می‌ده جدیدا که شاهنامه‌خوانی‌ان. چون زیاد توی ماشینه، اینا رو گوش می‌ده تو راه که حوصله‌ش سر نره. کلا خیلی چیز خوبیه، آقاهه می‌خونه شعرا رو و توضیح می‌ده درموردشون. تسلطش خیلی خیلی بالاست، درمورد همه کلمه‌ها، داستانا و تاریخچه‌ها کلا خیلی می‌دونه.اون روز تو ماشین داشتیم یکی از قسمتای این رو گوش می‌کردیم که داشت درمورد تصحیح شاهنامه و جمع‌آوری‌ش و اینا حرف می‌زد. مثلا باید همه نسخه‌های موجود شاهنامه رو بردار
جغرافیای تاریخی شاهنامه
دانلود مقاله جغرافیای تاریخی شاهنامه این فایل در قالب Word قابل ویرایش، آماده پرینت و ارائه به عنوان پروژه پایانی می باشد قالب: Word تعداد صفحات: 44 توضیحات: چکیده اعتقاد به تاثیرگذاری جغرافیا و عوامل اقلیمی و طبیعی بر شکل zwnj;گیری جریان zwnj;های تاریخی از دیرباز در میان ...
دریافت فایل
بوسیله گزارش ایسنا، مراسم اعطای نشان عالی فرهنگی و هنری فردوسی در کالج علوم محور دانشگاه فردوسی برگزار شد و این علامت ها بوسیله سیدفتح الله مجتبایی، سجاد آیدنلو، سیدمصطفی سعیدی و سرگئی فئوفانف  از روسیه تعلق گرفت. در ادامه به شناساندن این برگزیدگان می پردازیم. سیدفتح الله مجتبایی: او که مورخ ادیان و فلسفه شرق است متولد سال ۱۳۰۶ در تهران است. منصب دکتری تاریخ ادیان و فلسفه شرق را از دانشگاه هاروارد آمریکا داخل سال ۱۳۵۰ گرفته است. از حکیم ف
اینکه چرا داستان‌های هزارویک شب یا شاهنامه فردوسی با اقبال عمومی روبرو نمی‌شوند، یک بخشیش هم ضعف انتشاراتی‌ها و اهالی فرهنگ است. نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم کودکان و نوجوانان با یک یا دو درس که در کتاب‌های فارسی گنجانده شده به شاهنامه فارسی علاقه‌مند شوند. آن هم وقتی با شعر و جهان شعر غریبه‌اند و ذهنشان را پر کرده‌ایم با ریاضی و فیزیک و زیست‌شناسی. (وضعیت برای بچه‌های دبیرستانی و رشتۀ ادبیات هم فکر نمی‌کنم بهتر از این باشد.) حالا ک
یکی از عجیب‌ترین اخرهفته‌های تاریخ پنج - شش ساله‌ی زندگی‌مون بود. آخرین بار که اینطور وحشیانه یه سریال رو دنبال کرده بودیم، برای دیدن فصل اول «خانه اسکناس» بود، که ساعت پنج بعدازظهرِ یه روز زمستونی شروعش کردیم و نزدیک صبح، با اتمام فصل خوابیدیم.چیه این #گات؟ تن و بدن آدم از عمقِ نگاهِ نویسنده‌ به دنیا می‌لرزه. مخصوصاً که من به شکل وحشیانه‌تری دارم توی فضای اینترنت، مقاله و فکت و گزارش ازش می‌خونم؛ و می‌بینم که چطور آقای مارتین حواسش ب
برگزاری جلسه معرفی وبلند خوانی کتاب داستانهای شاهنامه:
همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایران زمین ، به همت سحر همامی کتابدار کتابخانه، نشست معرفی و بلندخوانی کتاب داستانهای شاهنامه در مدرسه پسرانه شهید فهمیده برگزار گردید. در این نشست ضمن معرفی اجمالی از تاریخچه تولد  و زندگی آن شاعر  بلند آوازه، کتاب داستان  سیاوش در آتش   توسط  دانش آموزان بلند خوانی شد.
شاهنامه فردوسی و معرفی تهمینه (همسر رستم):
چنین داد پاسخ که:تهمینه ام؛
تو گفتی که از غم به دو نیمه ام.
یکی دُختِ شاهِ سمنگان منم؛
پزشکِ هِزبَر و پلنگان منم.
به گیتی،ز شاهان، مرا جفت نیست؛
چو من، زیرِ چرخِ بلند، اندکی است.
کس از پرده بیرون ندیده مرا؛
 نه هرگز کس آوا شنیده مرا.
تلنگر:
تهمینه می‌گوید هرگز هیچ نامحرمی مرا از پرده بیرون ندیده و حتی کسی صدای مرا نیز نشنیده است.
منبع:شاهنامه/بر اساس نسخه چاپ مسکو-در فهرست: آمدن تهمینه دختر شاه سمنگان ب
موزه
فردوسی یا همان شاهنامه یکی از موزه‌هایی است که در توس و در نزدیکی شهر مشهد قرار
دارد. ساختمان این موزه همزمان با بنیان آرامگاه فردوسی در بخشی از محوطه باغ برای
چایخانه سنتی طراحی و سپس اجرا شد، بنای موزه توس در سال ۱۳۴۷ و با مساحتی حدود
۶۰۰ متر مربع در ضلع غربی آرامگاه فردوسی توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و به همت
انجمن آثار ملی ساخته شده است.این بنا در ابتدا با هدف ایجاد چایخانه سنتی و
اجرای نقالی توسط نقالان شاهنامه در نظر گرفته شده بو
موزه
فردوسی یا همان شاهنامه یکی از موزه‌هایی است که در توس و در نزدیکی شهر مشهد قرار
دارد. ساختمان این موزه همزمان با بنیان آرامگاه فردوسی در بخشی از محوطه باغ برای
چایخانه سنتی طراحی و سپس اجرا شد، بنای موزه توس در سال ۱۳۴۷ و با مساحتی حدود
۶۰۰ متر مربع در ضلع غربی آرامگاه فردوسی توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و به همت
انجمن آثار ملی ساخته شده است.این بنا در ابتدا با هدف ایجاد چایخانه سنتی و
اجرای نقالی توسط نقالان شاهنامه در نظر گرفته شده بو
اردشیر بابکان در آغاز کار با خویشاوندان خود از طایفه بازرنگی و غیره مشغول زد و خورد شد و پیش از دست اندازی بەکرمان و سایر ولایات مجاور در فارس عشایر فارس را مطیع خویش کرد. در شاهنامه اشاره بەاین مصافها شده است.
سپاهی ز استخر بی مر ببرد 
بشد ساخته تا کند جنک کُرد
چو شاه اردشیر اندر آمد به تنگ
پذیره شدش کرد بی مر بەجنگ
یکی کار بد خوار و دشوار گشت 
ابا کرد  کشور همه یار گشت
یکی لشگری کرده بد پارسی 
فزونتر ز کُردان یکی دو بسی
یکی روز تا شب بر آویختن
یمن 
یمن کشوری با وسعت ۵۲۸۰۰۰ کیلومترمربع است که تاریخی جالب دارد ، به گفته رومیان « عربستان خوشبخت » یمنست. این کشور در تاریخ معاصر بحرانهای زیادی را پشت سر گذاشته است. یکی از این بحرانها استعمار بود و سپس بحران استقلال و تقسیم یمن به دو قسمت شمالی و جنوبی! سپس جنگ و اتحاد یمن! 
تاریخ یمن جالب توجه است. همیشه ایران یگانه حامی این ملت مظلوم بوده ، اکنون ایران فقط پشتوانه مشاوره ای و روحیه‌ای نسبت به یمن داره و انصارالله و مردم و ارتش این کشور
سی سال وقت می گذارد و شاهنامه ای می نویسد که تاریخ به آن می بالد
ما برای هر خوب و بدی، سفید و سیاهی، زیبایی و زشتی وقت می گذاریم 
آخرش هم هیچی که هیچی
نه اثری از ما به جا مونده
نه نامی نیک
امیدوارم روزی حسرت لحظات از دست رفته ام را نخورم
آغاز سال نوی تحصیلی بهانه‌ای شد تا به جایگاه دانش و خرد با نگاهی به ادبیات و تاریخ کهنسال میهنمان بپردازم.
برای آنکه گفتار طولانی نشود به چند بیت از استاد سخن، حکیم بزرگ و پدید آورنده‌ حماسه‌ ملی ایرانیان، فردوسی بزرگ و گذری گذرا به سطرهایی از تاریخ باستان سرزمین‌مان بسنده می‌کنم. زنیرو بود مرد را راستیز سستی دروغ‌ آید و کاستیدر نگاه نخست نیرو و زور بازو فاکتور مهم قدرت پهلوان و جوانمرد به‌نظر می‌رسد اما بیتی دیگر در شاهنامه به میان م
تشیع فردوسی و تاثیر مذهب شیعه بر روحیات وی در کلام دکتر عبد الحسین زرینکوب
دکتر عبد الحسین زرینکوب از اساتید مطرح و مشهور تاریخ و ادبیات می‌نویسد:
«فردوسی شیعی مذهب بود، و مثل همکیشان خود، از تجاوز دائم ترکان سنی بر مرزهای شرقی ایران رنج می‌برد و عمال خلیفه‌ی بغداد را در مرزهای غربی آن مثل خود خلیفه به چشم غاصب می‌نگریست. ایرانی که او آرزوی احیاء آن را داشت در فاصله‌ی بین آموی و اروند - جیحون و دجله - نمی‌گنجید و به آنچه خلیفه‌ی بغداد و دس
تشیع فردوسی و تاثیر مذهب شیعه بر روحیات وی در کلام دکتر عبد الحسین زرینکوب
دکتر عبد الحسین زرینکوب از اساتید مطرح و مشهور تاریخ و ادبیات می‌نویسد:
«فردوسی شیعی مذهب بود، و مثل همکیشان خود، از تجاوز دائم ترکان سنی بر مرزهای شرقی ایران رنج می‌برد و عمال خلیفه‌ی بغداد را در مرزهای غربی آن مثل خود خلیفه به چشم غاصب می‌نگریست. ایرانی که او آرزوی احیاء آن را داشت در فاصله‌ی بین آموی و اروند - جیحون و دجله - نمی‌گنجید و به آنچه خلیفه‌ی بغداد و دس
شگفت انگیز است که تا صد سال پیش، در هیچ سند ملی ما و حتی در شاهنامه، نامی از این امپراتوری برده نمی شود و هیچ ایرانی، «این به گمانِ خاورشناسان»، بنیان گذاران تاریخ ایران را نمی شناسد. آیا عجیب نیست که«ابن بلخی» در قرن پنجم هجری، در «فارس نامه» مطلقا چیزی از هخامنشیان نمی داند و ذکری از آنان ندارد؟!
آخ که چه دل‌خوشم با ادبیات. 
و کسی نمی‌تواند ادبیات را از من بگیرد. و این «عیش مدام» را چه خوب پرانده بودی آقای فلوبر.
قسمتی از پهنای دیوان فروغم سیاه شده. قسمت مربوط به دو سه دفتر آخر. همان اتّفاقی که برای شانزده جزو قرآن عثمان‌طه‌م افتاده بود. وقتی که قرآن حفظ می‌کردم. و چه خوشایندست این تعویض کتاب مقدّس.
قابوس‌نامه و گلستان و شاهنامه. آخ. پس نیفتم.
نشست
«شاهنامه خوانی»کتابخانه عمومی اشراقی روزسه شنبه، هفدهم مهر ماه سالجاری باحضورجمعی ازاعضای این کتابخانه برگزارشد.

دراین نشست،شاهنامه
خوانی توسط دبیر محترم خانم فرانک فرقانی قرائت شد و دانش آموزان و علاقمندان با
روش شاهنامه خوانی آشنا شدند.

گفتنی است نشست‌های کتاب‌خوان کتابخانه‌ای باهدف افزایش ضریب نفودنشست‌های کتاب‌خوان و سهولت بهره‌مندی آحادمردم؛ درکتابخانه‌ها برگزار می شود که در این جلسات کتابداران، نویسندگان، شخصیت
شرح مختصری از شاهنامه

سالهای سال است که از مرگ خداوندگار خرد و آگاهی می گذرد، سالهای سال است که حکیم بزرگ توس رخ در نقاب خاک کشیده است و جان نورانیش را به عالم بالا پرواز داده است، اما همانگونه که خود می گوید «نمیرم از این پس که من زنده ام… گواهی که نمرده است و هنوز هر ایرانی آزاده ای با شنیدن سخن نغزش جانی تازه می گیرد و اندیشة بلند و نیکش را ستایش می کند.
گزیده حاضر نگاهی دارد به ده عنوان کتاب، که طی چند سال اخیر پیرامون فردوسی و شاهنامه انت
دامنۀ ایران

7206

به قلم دامنه. به نام خدا. سلام. سلسله مباحث هفت کول (قسمت ۸۶) در مدرسه‌ی فکرت. حکیم ابوالقاسم فردوسی را، هر ایرانی دوست می‌دارد؛ زیرا قلم و فکر او هویت ایران و ایرانی را ترسیم و تثبیت نموده است. در این میان، دست‌کم  شش دسته، می‌توان دسته‌بندی کرد که کی‌ها، چرا و به چه علت فردوسی را دوست می‌دارند؟ مطالعات من این را به من می‌گوید:
۱. پاره‌ای مردم به دلیل این‌که بسیار میهن‌دوست و به تعبیر عامیانه «وطن‌پرست‌» هستند، فردوس
بیژن و منیژه  1
فردوسی از تیرگی شب دلتنگ می شود پس از یار و معشوقش می خواهد که شمع و چنگ و مِی بیاورد :)
بدان سروبن گفتم ای ماهروی              یکی داستان امشبم بازگوی
که دل گیرد از مهر او فرّ و مهر               بدو اندرون خیره ماند سپهر
و اینگونه داستان بیژن و منیژه به نگارش در می آید:
کیخسرو؛ پادشاه ایران به بزم نشسته بود که ارمانیان (مردمانِ سرزمینی در مرز ایران و توران) به دادخواهی آمدند که:
سوی شهر ایران یکی بیشه بود          که ما را بدان بیشه ان
فرامرز اسم پسرانه است، معنی فرامرز: 1- آمرزنده (دشمن)؛ 2- (اَعلام) 1) (در شاهنامه) پسر رستم، که پس از کشته شدن پدرش به کین خواهی او برخاست، شاه کابل را کشت و شغاد را به آتش کشید. بهمن پسر اسفندیار او را کشت؛ 2) فرامرز: آخرین امیر [433-443 قمری] سلسلهی بنی کاکویه در اصفهان که … معنی اسم فرامرز
منبع : اسم دونی
عمه در مورد بابابزرگم میگفت ، پدربزرگی که قبل از ازدواج بابا فوت شده بود ، و من هرگز ندیدمش ، میگفت بابا بزرگ داستان میگفته و قصه های شاهنامه و حضرت یوسفو  و تعدادی از آیات قرانو حفظ بوده ، دلم لرزید ، میگفت یه سری از نوار ضبطاش مونده که صداشو ضبط کردن ، و من نشنیدم اونا رو ، دلم خیلی میخواد بشنومشون ، شاید اینکه خوندن قرآن برای ما راحته ، ریشه داره از اجدادمون..
ادامه مطلب
تصور شد جزئیات را درک می توانیم؛پس گفتند بالاتر از سیاهی رنگی نیست!
گمان بردیم برای برتر بودن باید به سیاهی پیوست و اینچنین سفیدی ها نزد ما روسیاه شدند تا قاعده رنگ ها به هم بریزد.
هرچه گفتند خطاب به در بود لیک پاسخ از دیوار آمد و آنچه دیوار پاسخ داد شماتت در بود!
باج به شغال ندادیم تا عزتی باشد،آنچه حاصل شد ته مانده ی سفره ی کفتارها بود.
روزگار به نفع ما چرخید و چاقوشان دسته خود را برید،به ظن خود در مسیر پیروزی بودیم غافل از اینکه قرار است سرما
فردوسی متولد ۳۲۹ ه.ق در طوس، دارم فکر می کنم چی بنویسم ازش، که قدر و منزلتش رو بتونم بیان کنم، شاید هیچ عنوان یا جمله ای بهتر از این نباشه که بهش بگیم: شاعریه جوری بار این واژه رو سنگین کرده که خیلی سخت میشه به دیگران این لقب رو داد. فردوسی واقعا شاعر هستش، واقعا هنرمنده و واقعا زنده است. واژه به واژه، مصرع به مصرع و بیت به بیت جوری شما رو مسحور نوشته و فکر خودش می کنه که اصلا حس کسالت باری از خوندن بهتون دست نمیده، این واضحه که خوندن نظم(شعر) به م
ابوالقاسم فردوسی

ابوالقاسم فردوسی

تصویر آرامگاه فردوسی در طوس
اطلاعات
لقب:
حکیم سخن، حکیم طوس

زمینه فعالیت:
شعر

ملیت:
ایرانی

محل زندگی:
طابران، خراسان

پیشه:
شاعر

سبک نوشتاری:
سبک حماسی

دیوان اشعار:
شاهنامه، هجونامه

علت شهرت:
اشعار حماسی و ملی

تأثیرگذاشته بر:
ابن حسامِ خوسْفی

ابوالقاسم حسن منصور معروف به ابوالقاسم فردوسی، شاعر و حماسه‌سرای ایرانی در قرن چهارم. او در یکی از روستا‌های خراسان به نام باژ در سال ۳۲
ویل دورانت معتقد است نقش پوشش و حجاب زنان در ایران باستان چنان برجسته است که می‌ توان ایران را منشاء اصلی پراکندن حجاب در جهان دانست.
منبع:ویل دورانت، تاریخ تمدن، ج۲، ص۷۸ و برتراند راسل، زناشوئی و اخلاق، ص۱۳۵.
ویل دورانت درباره حجاب زنان ایران می نویسد:
«در نقشهایی که از ایران باستان برجای مانده هیچ صورت زن دیده نمی شود.»
منبع:تاریخ تمدن، ویل دورانت ج1، ص 434.
فردوسی درباره پوشش صورت بانوان ایرانی اینگونه می سراید:
منیژه منم دخت افراسیاب  بره

مجموعه داستان های  شاهنامه

داستان اول
روزی رستم برای شکار به نزدیکی های مرز توران می رود، پس از شکار به خواب می رود. رخش که رها در مرغزار مشغول چرا بوده توسط چند سوار ترک به سختی گرفتار می شود. رستم پس از بیداری از رخش اثری جز رد پای او نمی بیند. درپی اثر پای او به سمنگان می رسد.
ادامه مطلب
آرامگاه فردوسی مشهد
آرامگاه فردوسی مشهد محلی است که ابوالقاسم فردوسی در آن دفن شده است.باغ آرامگاه فردوسی در 20 کیلومتری شمال غرب مشهد،در مسیر راه مشهد به کلات نادری نزدیک به بقعه تاریخی هارونیه و شهر تاریخی طابران قرار گرفته است.زادگاه فردوسی روستای پاژ است که امروزه فاز نامیده می‌شود.و در 28 کیلومتری شرق آرامگاه فردوسی قرار گرفته است.فردوسی حدود سال های 329 یا 330 هجری قمری در روستا باژ متولد شد.و در سال 411 یا 416 هجری قمری در سن 90 سالگی درگذشت.
نویسنده : اشکان ارشادی
ابتدا بررسی دوران باستان ، سپس عصر ترکان که تا همین قرن حاضر شمسی قدرت بلامنازع منطقه بودند و در حقیقت تمامی سلسله‌های مهم توسط ایشان تشکیل شد. 
همچنین سلسله‌های دیگری از اقوام بوده که بتفضیل و تفصیل سخن خواهیم گفت. 
برای آنکه تاریخ باستان ایران را بشناسیم ناگزیریم از بررسی دو نوع منبع : 
۱. شاهنامه و دیگر نوشته های ایرانیان و اعراب و گاها ترکان 
۲. بررسی و منبع قبول کردن ، نوشته‌های خارجیان 
هرکدام دارای نواقص و غرض
امروز صبح که تصمیم به انتشار این پست گرفتم، چند دقیقه‌ای فکر کردم که به جای واژۀ پادکست باید از چه واژه‌ای استفاده کنم؛ راستش هرچه فکر کردم، به نتیجه‌ای نرسیدم و به همین خاطر در ادامۀ پست از همین واژۀ پادکست استفاده می‌کنم تا شاید روزی روزگاری ترکیب مناسبی برایش پیشنهاد شد. و امّا پست:
رادیو دست‌نوشته‌ها اولین پادکستی بود که آن را دنبال می‌کردم. نخستین آشناییم با این پادکست، نخستین قسمت از روایت چهل سال موسیقی ایران بود؛ که در آن سحر سخ
    چنان که می دانیم “دهقانان” یک طبقه از مالکان بودند که در دوره ی ساسانیان در ایران زندگی میکردند و یکی از طبقات اجتماعی فاصل میان طبقه کشاورزان و اشراف درجه اول را تشکیل میدادند و صاحب نوعی “اشرافیت ارضی” بودند.
    زندگانی آنان در کاخهایی که در اراضی خود داشتند سپری میشد. آنها به وسیله ی “روستاییان” از آن اراضی بهره برداری می کردند و در جمع آوری مالیات اراضی با دولت ساسانی و سپس در عهد اسلام با دولت اسلام همکاری می نمودند و حدوداً تا
بسم الله الرحمن الرحیم
یا فارس الحجاز ادرکنی الساعه العجل
در کتاب فارس نامه ابن بلخی که در زمان سلجوقیان نوشته شده است نامی از سلسله هخامنشیان نیست...
فارس نامه هم زمان با سفر نامه ناصر خسرو میباشد
تقسیم بندی سلسله های حاکم بر ایران قبل از تجاوز اعراب به اینگونه است
پیشدادیان
کیانیان
اشکانیان 
ساسانیان
پذیرش کوروش و ... مورخ را مجبور می‌کند خط بطلانی بر تمام تاریخ های این تمدن کهن بکشد
در شاهنامه فردوسی نیز نامی از هخامنشیان نیست....
اللهم عج
از برق چشمان تو من شارژ می شوم، باخت های سنگین زندگی ام با برد تمام می شود. از بس که چشمان تو مثل رود پاک بوده اند ،این سال ها با آب پشت بغض های تو در فکر احیای رودخانه ها بوده اند.گفتم به روزگار نزدیک بین که چشمان تو توربین نیست، برق می خواهد از دولت بخت خویش طلب کند.از پارسال تا به امسال چه آب هایی که در خم شراب نریخته اند، چه کلاه هایی که از سرها، چه سرهایی که از تن ها بر نداشته اند،  چه عکس هایی که از رخ یار من به اخم تصویر نکرده اند، چه کمرهایی
رستم دستان، پهلوان ملّی ایران و شخصیّت اصلی داستانهای حماسی شاهنامه فردوسی است. درباره وجه تاریخی او تاکنون گمانه زنی های متعدّدی شده است. پیشینیان ما که تفکیکی بین تاریخ روایی با تاریخ واقعی قائل نبودند، به آسانی با این مسئله کنار آمده و فی المثل قبر منسوب به رستم و طویله منسوب به رخش تا قرنها پس از اسلام هم در سیستان شناخته شده بود؛ امّا در دوره معاصر، قضیه پیچیده تر شده است: عدّه ای از محقّقان وی را همان "رستم فرّخزاد" سردار یزدگرد سوّم سا
نویسنده : اشکان ارشادی از کرمانشاه 
عراق ، امروزه نام کشوریست. در گذشته به دو ناحیه مجزا اطلاق میشده :
۱. عراق عجم شامل کرمانشاهان و آذربایجان  و لر و بختیاری تا ری و اصفهان
۲. عراق عرب که شامل بصره و بغداد و بیابان بزرگ شمال شبه جزیره و کویت و پیرامون 
در شاهنامه زمان انوشیروان چهارمین ایالت محسوب شده و شامل تمامی نواحی کردستانات و بین النهرین و... بوده 
خیلی از جنگهای رومیان با ایران در عراق رخداده 
 پایتخت ایران چند میلیون کیلومترمربعی در ع
توی اینستاگرام بودم که کلید  explore رو همین جوری زدم یکی از مطالبی که اومد و حتما هم تصادفی هست! عکسی بود از صفحه ی خانم مسیح علی نژاد با این سوال بالا!گفتم بهتره از خود آقای فردوسی بپرسیم که نظرشون چیه، گشتم و مطالبی پیدا کردم که پای عکس صفحه ی خانم علی نژاد کامنت بذارم که دیدم مسدود شده ام!یادم نمی یاد کی به صفحه ی ایشون سر زدم و چی گفتم ولی همین رو مطمئنم که همیشه سعی ام این بوده که مودبانه صحبت کنم ولی ظاهرا این خانم پر مدعا تحمل حرفای مودبانه
به همت مهرداد جدیدی مسئول و زهره سهرابی کتابدار، نشست قصه
گویی "مردی برای صلح" براساس داستانی از (شاهنامه
فردوسی) و با حضور اعضا فعال کودک در کتابخانه سعدی فاز 5 شهر اندیشه شهرستان
شهریار برگزار شد. این کتاب سی و پنجمین جلد از مجموعه "شاهنامه فردوسی" با عنوان مردی برای صلح می باشد
که برای گروه سنی "ج" و "د" نگارش شده است.
فایل ورد تحقیق شرح مختصری از شاهنامه فایل تحقیق شرح مختصری از شاهنامه

دسته بندی
تاریخ و ادبیات

فرمت فایل
doc

حجم فایل
31 کیلو بایت

تعداد صفحات فایل
33

توضیحات :
فایل تحقیق شرح مختصری از شاهنامه دارای 33 صفحه در قالب Word قابل ویرایش.
بخشی از متن :
سالهای سال است که از مرگ خداوندگار خرد و آگاهی می گذرد، سالهای سال است که حکیم بزرگ توس رخ در نقاب خاک کشیده است و جان نورانیش را به عالم بالا پرواز داده است، اما همانگونه که خود می گوید «نمیرم از این پ
از اینکه صنعت فیلم سازی در کشور ما دیگه مثل سابق نیست و فیلم های پرمحتوای کمی ساخته میشه ناراحتم. به عنوان کسی که به تماشای فیلم وسریال خیلی علاقه مندم باید بگم موضوعات داره تکراری میشه و جای موضوعات جذاب توی سینمای ما خالیه.
بیایید از داستان های  زیبای شاهنامه فیلم بسازید، از زندگی بزرگانمون فیلم بسازید، بیاید وارد زندگی واقعی مردم بشید و از دردهای مشترک مردم فیلم بسازید. هزاران موضوع و سناریوی خوب هست که راجع بهش فیلم ساخته بشه. انقدر کلی
داستان دوازده رخ
در پی داستان بیژن و منیژه، افراسیاب قصد می کند به ایران حمله کند. ایرانیان آگاهی یافته و سپاه خود را آماده می کنند؛ نخست کسی را به سوی پیران می فرستند تا از جنگ باز ایستد اما پیران نمی‌ پذیرد که فرزند و برادران و تدارکات سپاه را تسلیم سازد: 
مرا مرگ بهتر از آن زندگی           که سالار باشم کنم بندگی
در ابتدای جنگ، بیژن هر دو برادر پیران (هومان و نستیهن) را از پای درمی آورد.
پیران چون چنین می بیند، نامه ای به گودرز می نویسد که بیا

جان خود را فدای جانان کرد، پهلوان مرد آسمانی مارستم دیگری به میدان زد، از دل شاهنامه خوانی مااو خودش یک تنه سپاهی بود، زخمی از هر نبرد بر تن اوبی سلاح و زره به خط میزد، نام پروردگار جوشن اواو که پا میگذاشت در میدان، جبهه آرام میشد از عطرش

ادامه مطلب
امروز روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است. به همین مناسبت سخن مختصری راجع به شاهکار حکیم طوس به میان خواهد آمد:
شاهنامه،ستایش نامه شاهان نیست؛ بل که نمایاننده زندگی پرفراز و نشیب یک ملت است.نامه خسروان با پادشاهی کیومرث آغاز می شود و با مرگ یزگردسوم به پایان می رسد. در این آغاز و فرجامِ 3700 ساله، سرگذشت 50 شاه( خوب و بد) به تصویر کشیده می شود.
خواننده شاهنامه صرفا با یک اثر منظوم روبرو نیست، بل که اوبا یک " جامعه در عمل" (س
با سلام و عرض ادب خدمت مراجعین و اعضای محترم کتابخانه ی سعدی
کلاس قصه گویی و خلاقیت هر هفته در کتابخانه ی سعدی برای رده ی سنی کودکان برگزار می شود. در این کلاس که به مدت یک ساعت در بخش کودک کتابخانه برگزار می گردد، بر اساس یک برنامه ی مدون، کتاب های ادبیات فاخر ایران، نظیر قصه های شاهنامه، کلیله و دمنه، حکایت های سمک عیار، داستان های هزار و یک شب و ... برا کودکان خوانده می شود و بر اساس داستان و بسته به خلاقیت کودکان نمایش، کاردستی و ... ساخته می ش
با آداب و رسوم شب یلدا آشنا شوید 
از آیین های رایج و معروف و مرسوم شب یلدا می توان به آتش روشن کردن،قصه گویی ریش سفیدان و بزرگان،خوردن تنقلات و تفآلی بر حافظ اشاره کرد. آتش روشن کردن در یلدا از آنجایی که آتش روشن کردن در دیدگاه گذشتگان نماد روشنی و خورشید بود و همچنین بعضی ها آن را برای رفع تاریکی و نحسی اهریمن میشناختند از این رو برای فراری دادن تاریکی ها و قوای اهریمن آتش روشن می کردند تا محفلی گرم در کنار یکدیگر ایجاد کنند. قصه خوانی و مثل
کتاب هفت خوان رستم یکی از جذاب ترین داستان های شاهنامه است.
کیکاووس در اقدامی جسورانه با لشکری به سمت مازندران عازم شد تا دیو سپید را از میان بردارد امّا او از دیو سپید شکست خورد. دیو سپید چشم آن‌ها را نابینا کرد و آن‌ها را در سیاه‌چاله‌ای تاریک و وحشتناک زندانی نمود کیکاووس مخفیانه قاصدی نزد زال فرستاد و از او خواست تا رستم را به کمک آن‌ها بفرستد. زال ماجرا را با رستم در میان گذاشت. رستم چنین جواب داد: ای پدر، من به کمک آن‌ها می‌روم امیدو
سه گام بیش نمانده که یلدا به تاراج برود ..این همه طنازی از کف هستی برود ..هر که یار ودلبر برگزید خوشش باد وآنکه این کار نتوانست در انکار بماند قلب بی یار به چه امیدی در استقبال یلدا میگذرد ....غم را رها کن ..تنهایی را جا بگذار ...جامه ی بی وفایی و ناامیدی را بدر ...برای خویشتن مهری نو فراهم نما...روزگار در انتظار لیلی ومجنونی تازه هست تا نوای عاشقانه شان را در شام های زمستانی نجوا کند...مجنون من لیلی ات در سراپرده ی انارهای سرخ و آتشیندر کرشمه های قه
وقتی از راه میرسم
لذت میبرم جورابهایم به خاطر اینکه از صبح تا آخرشب توی کفش بوده اند بوی رقت انگیزی گرفته اند.
لذت میبرم وقتی نای راه رفتن ندارم...
راستش را بخواهید، من به کتاب و دنیای مربوط به آن معتاد شده ام. از صبح شروع میکنم و تا آخرشب با مشتری سر و کله میزنم. اما لذت میبرم.
امروز خانمی با خانواده آمده بودند. حدود یک ساعت در کتابفروشی ماندند و پسرک چهار پنج ساله شان، از من مشاوره میخواست. میگفت: مامانم میگه نباید به عکس روی جلد کتابا توجه کنم.
مثل شعری قابل تحسین که بی تشویق نیست
هیچ خطی مثل ابروی تو نستعلیق نیست!
چشم هایت مثل اقیانوس آرامی است که
با پریشان بودن من قابل تطبیق نیست
عشق یعنی "جبر "یعنی "احتمال" رفتنت
راه حل زندگی وقتی به جز تفریق نیست
آمدی اما برای رفتنت آماده ام
سرنوشت هیچ موجی تا ابد تعلیق نیست!
هیچ وقت این شاهنامه آخر خوبی نداشت
زندگی با " بی تو" بودن قابل تلفیق نیست
 هیچ چشمی بعد تو شعری به من القا نکرد
هیچ خطی غیر از ابروی تو نستعلیق نیست
#فائزه_محمودی
داستان اکوان دیو
چوپانی نزد کیخسرو و رستم آمد و گفت که گوری زرین داخل گله شده. شاه رستم را به نبرد با این گور شگفت فرستاد. رستم خواست گور را بگیرد که گور ناپدید شد. پس فهمید که آن گور نیست و چاره به جای زور، تدبیر است. روزها گذاشت و رستم مشغول استراحت شد و در یکی از این روزها که خواب او را در ربود، اکوان دیو خود را به شکل بادی در آورد و قسمتی از زمین را که رستم بر آن خفته بود بریده و به آسمان برد. وقتی رستم بیدار شد دیو به او گفت که حال به سمت کوه بین
نشستم و با خودم سنگامو واکندم...
نشستم با خدا حرف زدم. 
گفتم ببین خدا! همه ی خانواده رو بستنی سنتی میدم. اونم بستنیِ سنتیِ پرخامه ی سه رنگ! ازونا که هی استخوناش میاد زیر دندونت و قیژقیژ میکنه! میدونی که کمم نیستن! بیست نفری باید پیاده بشم!
احساس کردم یه "فقط همین" ِ خاصی تو نگاهشه
گفتم خب پنج تا یاسین هم میخونم!
دیدم باز یه جوری نیگا میکنه
گفتم خب باشه ده تومنم میدم خانم ط، برای صدقه... دیگه نه نیار! انصافا وسعم بیش از این نیست! فقط هرجور شده قبولم ک
مانی، مردی بود اصالتاً از میان قوم پارت، که پدرش به بابل مهاجرت نمود. وی هم زمان با حکومت ساسانیان، در بین‌النهرین می‌زیست و آغازگر یک جریان بزرگ اجتماعی بود که برای مدتی خاورمیانه و آسیای مرکزی را تحت تأثیر قرار داد.[۱] فارغ از درستی با نادرستی عقائد وی، اما سرنوشت او بس شگفت‌انگیز است. چه اینکه وی در همان مدت اندک، منافع موبدان زرتشتی را در گستره‌ای وسیع، به خطر انداخت و لذا به طرزی فجیع اعدام شد. سرنوشت مانی را در شاهنامه چنین می‌خوانیم
‍ آبزن چیست؟

در ایران باستان محفظه ای از سفال یا فلز به اندازه یک نفر ساخته میشد که ایرانیان خود را در آن شستشو میدادند زیرا در نظر ایرانیان آلوده کردن آب بسیار گناه بود و برای جلوگیری از آلودگی آب روان یا استخرها یا هر آب بزرگ همان مقدار آبی را که برای شستشوی یک نفر لازم بود استفاده میکردند.(حافظان محیط زیست تازه امروزه به این اصل پی برده اند)

در گزارش شاهنامه فردوسی در بخش پادشاهی ضحاک از آبزن سخن به میان آمده که ضحاک برای رستن از آزار ما
یکی از نکات جالب تو داستانهای عاشقانه سنتی، تلاش عاشق و معشوق برای رسیدن به همدیگه است، درحالیکه موانع زیادی وجود داره اما این دو سعی میکنند مخفیانه در یک شب به خواسته شون برسن، اما حضور نماینده دینی رو حتی تواین شرایط فراموش نمیکنند:
1. مثلا تو داستان رمئو و ژولیت میخونیم : "خانواده ژولیت از ازدواج مخفیانه او با رومئو که با وساطت لارنس راهب صورت گرفته بی خبر اند"

2.  تو داستان رستم و تهمینه در شاهنامه ، رستم وقتی رضایت تهمینه را متوجه شد ، مو
منتخبی از نام های دخترانه زیبا با حرف ف
اسامی دخترانه زیبا با حرف ف
❤️ اسم دخترانه پارسی پیشنهاد شده توسط کانال وبلاگ اسم شیک
✔️   اسم فایدیم به معنای گل نیلوفر است، نام همسر کبوجیه پادشاه هخامنشی✔️   اسم فانیذ قند، شکر✔️   اسم فرانک پروانه، از شخصیت های شاهنامه، نام دختر برزین و زن بهرام گور، نام مادر فریدون پادشاه پیشدادی و همسر آبتین✔️ اسم فرزانهخردمند، دانا✔️  اسم فرناز دارای ناز و غمزه، زیبا و باشکوه✔️ اسم فرنیا اصیل، دارنده
1: تقویت و پشتیبانی رسانه ای مجاهدت نیروهای پزشکی2: مقابله با بزرگ نمایی ویروس توسط دشمن و ضعیف نمایی کشور در مقابل آن3: توصیه به رعایت نکات بهداشتی در حد لازم نه بیش از حد و نه کمتر از حد4: دفاع از مقدسات در مقابل هجمه ی دشمن به آنها به بهانه کرونا5: امید بخشی به جامعه برای گذر از شرایط ناپایدار کنونی6: تاکید بر جهانی بودن مشکل و عدم اختصاص آن به ایران و عملکرد قابل قبول ایران و حتی بهتر از دیگران7: تایید و حمایت از صداقت و شفافیت ایران با مردم خود
شاهنامه گرچه یک کتاب است، ولی در واقع یک
سوگنامه ای است، که هر کس به فراخور حال خود آن را با صوتی حزین، یا حماسی می
خواند! شاهنامه زندگی و عقاید هر فردی است که آن را می خواند. شیعه آن را جدا می
خواند، اهل سنت جدا! مسلمان و غیر مسلمان، فارسی زبان و غیر فارسی زبان. هرکس به
فراخور حال خود، آن را روخوانی می کند! از نظر شاه پرستان و خداپرستان، فردوسی
زبان حال هرکدام را داشته، و تاییدی بر عقاید آنها است. لذا همه به دنبال شاهنامه
هستند. هندو و چینی که سهل
ترا دانش و دین رهاند درست
در رستگاری ببایدت جست

وگر دل نخواهی که باشد نژند
نخواهی که دایم بوی مستمند

به گفتار پیغمبرت راه جوی
دل از تیرگیها بدین آب شوی

چه گفت آن خداوند تنزیل و وحی
خداوند امر و خداوند نهی
مشاهده کامل شعر
خب داستان رو تا اونجایی گفته بودم که کیخسرو پادشاهی رو به لهراسب واگذار کرد و رفت...
پادشاهی لهراسب
لهراسب دو پسر داشت؛ گشتاسب و زریر. گشتاسب بسیار مغرور بود و در آرزوی شاهی بود اما لهراسب معتقد بود که هنوز وقت آن نشده که تاج و تخت را به گشتاسب بسپارد. پس گشتاسب به سمت هند رفت و اظهار کرد که یا پادشاهی را به من می دهی یا دیگر برنمی گردم :/ (عجیبه که پادشاهان نیک، پسران حرف گوش کن و سربه راهی نداشتند!) شاه زریر را به دنبالش فرستاد و زریر او را برگردا
با حال خیلی بدی که اثرات مصرف داروهام بود یکماه رو سر کردم بدون انگیزه بدون تلاش بدون برنامه ولی بعد از مصرف نکردن حس خوبی دارم و دوباره برگشتم به زندگی خداروشکر این آخرین دوره بود حالا می تونم راحت زندگی کنم.
حال و حوصله ها همه گرفته و ناامید و نگران خداروشکر که کنکور دارم و حداقل اونقدر حال و هوام درگیر این مسائل نیست.
این هفته قشنگ ترین هوا رو داشتم همش برف و بارون ولی نزدیک یک ماهی میشه که از خونه بیرون نرفتم برای گردش فقط آزمون میرم دوهفت
یادتونه قبلا از ماجراهای شاهنامه گفته بودم؟
امروز پیشنهاد می‌کنم ماجرای آشنایی رستم با اسب معروف خود را بخوانید:
خشکسالی و قحطی باعث مرگ سربازان شده بود و به همین خاطر گرشاسپ پادشاه ایران جنگ را پایان داد و زال سردار متفکر ایرانی نیز در زابل اقامت کرد. بعد از مرگ گرشاسب، افراسیاب دوباره به فکر افتاد به ایران حمله کند. زال به پسرش رستم گفت: جنگی در پیش است می‌دانم که تو هنوز جوانی و می‌خواهی جوانی کنی اما چه باید کرد که دشمن درراه است. آیا ح
یادتونه قبلا از ماجراهای شاهنامه گفته بودم؟
امروز پیشنهاد می‌کنم ماجرای آشنایی رستم با اسب معروف خود که به رخش معروف است را بخوانید:

خشکسالی و قحطی باعث مرگ سربازان شده بود و به همین خاطر گرشاسپ پادشاه ایران جنگ را پایان داد و زال سردار متفکر ایرانی نیز در زابل اقامت کرد. بعد از مرگ گرشاسب، افراسیاب دوباره به فکر افتاد به ایران حمله کند. زال به پسرش رستم گفت: جنگی در پیش است می‌دانم که تو هنوز جوانی و می‌خواهی جوانی کنی اما چه باید کرد ک
سلاااااام سلااااااام سلااااااام سلاااااام خوبید؟ منم خوبم! جونم براتون بگه که امروز دومین و آخرین امتحانم رو هم دادم و دیگه امتحانام تموم شد و فقط موند پایان نامه ام که دیگه ایشالا ترم بعد فارغ التحصیل بشم به امید خدا! این آخریه هم بد نبود فک کنم بالای پونزده بشم ...خلاصه اومدم بگم دارم کم کم تشریف می یارم تا دوباره شاهنامه نویسی رو از سر بگیرم البته امروز فعلا فرصت نیست ولی بزودی خدمت می رسم فردایی.....پس فردایی....تا اونموقع مواظب خودتون باشی
Shirazart.blog.ir 
* زیبا پسندی و علاقه ایرانیان باستان به درخت تا به آن جا کشید که پیامبرش سروی از بهشت به ارمغان آورد و در کاشمر کاشت .
داستان سرو و کاشمر و تقدس آن معروف است و در شاهنامه فردوسی و بسیاری از کتابهای تاریخی ذکر آن رفته است ( آنچنان است که زرتشت درخت سرو را در کاشمر کاشت ) که به قول دقیقی ، چنان کهن شده بود که کمند برگرد او نگشتی .
خلیفه متوکل عباسی به طاهر بن عبدا....حاکم خراسان نامه نوشت که آن را قطع کند و تنه آن را برای پوشش طاق کاخ به بغدا
به قلم دامنه. به نام خدا. فردوسی توسی در «سرآغاز» شاهنامه با ۱۵ بیت، از خدا و خرد می‌گوید و در در پیِ آن در بخش «ستایش» با ۱۹ بیت خرَد را شرح می‌ڪند و سپس با سرودنِ شعرهایی درباره‌ی آفرینش عالَم، آفرینش مردم، آفرینش آفتاب، آفرینش ماه، و سپری‌ڪردن شش بخش شاهنامه، به بخش هفتم می‌رسد ڪه «اندر ستایش پیغمبر» (ص) است و با زیرڪی و ذڪاوت تمام، در آن عصرِ سختگیرانه بر شیعیان، با گذری گُذرا از ذڪر نام سه خلیفه‌ی یڪم تا سوم، به وصف خاص و اتحاد نفسانی ا
شب یلدا یا شب چله یکی از جشن‌های باستانی در ایران است که با بلندترین شب سال مصادف می‌باشد. ازاین شب به عنوان انقلاب زمستان، شب تولد خورشید، میلاد اکبر یا میلاد خورشید نیز یاد می‌شود. در شب چله که با حضور گرم و پرشور خانواده و فامیل همراه می‌شود، برپا داشتن آداب و رسوم مخصوص این شب مانند روشن کردن آتش، قصه گویی، شعر خوانی، فال حافظ و شاهنامه خوانی می‌تواند مزین کننده مجلس باشد. همه ساله در نقاط مختلف کشور جشن‌ها و شب نشینی‌هایی به منظور ز

سلام یوکا؛
اینجا دارد باران می‌بارد. عطر خاک خیس‌خورده بعد از مدت‌ها در مشامم پیچیده. 
راستش را اگر بخواهی، نمی‌خواستم برایت بنویسم. هرچه می‌نوشتم تمام سیاهی بود و بس.
ولی از سه شنبه تا به حال دلیلی برای خوشحال بودن، نفس کشیدن و امید داشتن دارم. 
هفته‌ی قبل بود که فهمیدم قرار است جلسات شاهنامه برگزار کنند. خوشحال بودم. انگار بال‌هایم جان گرفته باشند برای پرواز. ولی بعدش ترس بر اندامم چیره شد. نکند ازمان بخواهند خودمان شعرهارا بخوانیم؟
برگزاری نمایشگاه و فروشگاه کتاب در آموزشگاه، دعوت از خانم جعفری از کتابخانه ملاصدرا از اولیاء دانش آموزان جهت سخنرانی و تشویق دانش آموزان به مطالعه ،معرفی رابطین کتابخانه در سطح شهر و معرفی کتاب توسط رابطین در برنامه های آغازین با معرفی کتاب و قرائت قسمتی از کتاب ،تشویق دانش آموزان به اهداء کتاب و نذر کتاب،اجرای جشن ویژه در رابطه با هفته کتاب و کتابخوانی و تشویق فعالین در حوزه کتاب و کتابخوانی در برنامه های آغازین ،اجرای طرح کتاب و کتابخ
میهمانی بود. همه
گرم صحبت و گپ و گفت خود. او نیز گوشه ای نشسته بود. بی هدف به خطوط بی معنای روی
زمین خیره شده بود و در افکار پوچ خود سیر می کرد. ناگهان باز شدن درب، سکون
چشمانش را بر هم زد. خودش بود.
دلهره در چشم هایش موج می زد. دلش اشوب
بود. شرم داشت او را نگاه کند. باورهایش جلوی دلش را گرفته بودند. دست هایش عرق
کرده بودند و انگشتانش به شدت می لرزید. اما او بی رحمانه نزدیک می شد و عطرش نزدیک
تر. صداها و همهمه ها همه و همه تار شدند. حالا فقط صدای کفش های
____________________________________________________________________________________________________________________
در روز شنبه مورخ 30/9/98 برنامه حافظ خوانی بمناسبت شب یلدا در کتابخانه عمومی خاتم الانبیاء(ص) شهرستان ایرانشهر برگزار گردید که در ابتدا برنامه جناب آقای سیاوش سرفراز در مورد پیشینه شب یلدا و آیین و رسومات ایرانیان در این شب توضیحاتی ارائه کردند و در ادامه استاد دامنی و جناب آقای کشاورز یکی از آداب شب چله را حافظ خوانی و شاهنامه خوانی در بین ایرانیان بیان کردند و در مورد حافظ و زند
یکی از ابیات اولین سروده در اثر بزرگ و شاهکار ادبی ایران ، " شاهنامه " این بیت است:
توانا بود هر که دانا بود   ز دانش دل پیر،بُرنا بود
مصرع اول این بیت را بُرش و تغییر و تحولی در آن به شکل و شرح زیر صورت داده ؛ در صورت تمایل نظر خود را اعلام فرمایید:

-توانا بود هر که دانا بود
-توانا بود هر که دارا بود
-دانا بود هر که توانا بود
-دانا بود هر که دارا بود
-دارا بود هر که دانا بود
-دارا بود هر که توانا بود

نام کتاب: #بینوایان | نویسنده: #ویکتور_هوگو | مترجم: #گیورگیس_آقاسی | #انتشارات_پیروز | ۳۳۶ صفحه | سال چاپ: ۱۳۴۲.یادداشت من:بینوایان، که بهش انجیل۲ هم می گن با محاکمه ی ژان والژان شروع می شه که به خاطر دزدیدن نان به زندان میفته. از خوبی های کتاب که اون رو از بقیه آثار متمایز می کنه چندبعدی بودن هست، هم از مذهب می گه هم از اخلاق، هم از سیاست می گه هم از تاریخ، هم داستانه هم واقعیت، هم عشق و هم طراحی و معماری. غیر از ژان والژان که شخصیت اصلی کتاب هستش، ژ
شب یلدا یا شب چله یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است.در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کره? شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود. نام دیگر این شب چِلّه میباشد، زیرا برگزاری این جشن، یک آیین ایرانی‌است. یلدا به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر یعنی آخرین روز پاییزتا طلوع آفتاب در اول ماه دی یعنی نخستین روز زمستانگفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچن
انگار "هرچی یه حکمتی داره" بودیم و بعد دست و پا درآوردیم! داستان زندگی‌مون شده شبیه یه فیلم سینمایی که نقش اولش یا حامد بهداده یا نوید محمدزاده. شدیم شعرهای یغما گلروئی. مثل مزه آدامس موزی‌های تقلبی که نه تنها تلخی دهانت رو از بین نمی‌بره، بلکه تلخ‌تر هم می‌کنه. مثل آسمونی که تکلیفش با خودش مشخص نیست و برف و بارون رو قاتی پاتی می‌فرسته پایین. مثل متروی تهران که یکی جوراب می‌فروشه و یکی ویولون می‌زنه. حکایت اون پسری که عشقی می‌خواست سیگار
ایرانیان بعد از مرگ بهرام به ایران برمی گردند تا ببینند که شاه چی دستور میده. کیخسرو به خاطر کشتن فرود از اون ها روی برمی گردونه و اون ها به رستم روی میارند تا شفاعتشون رو بکنه؛ سرانجام شاه طوس و سپاهش رو می بخشه و اون ها رو دوباره به جنگ تورانیان می فرسته. بزرگ سپاه توران کسی نیست جز پیران :) ایرانیان به پیران پیشنهاد می کنند که به خاطر خوبی هاش در حق سیاوش و کیخسرو به ایران ملحق بشه تا آسیب نبینه اما پیران یار وفاداریه بنابراین نمی پذیره!
سپاه
اختصاص ردیفهایی برای کتب ترکی در کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز خبری مسرت‌بخش برای محققین و علاقه‌مندان فرهنگ بومی می‌باشد.
در این قسمت از کتابخانه مرکزی دانشگاه، قریب به اتفاق این کتب ذی‌قیمت، آثار نظم و نثر ترکی  را شامل می‌شود. کتبی نیز برای آموزش زبان ترکی و نیز مباحث زبانشناسی موجود می‌باشد.
علاوه بر کتابهایی از ایران نظیر ثعلبیه، آذربایجان ادبیات تاریخینه بیر باخیش، آذربایجان دیلینین نحوی، ترجمه‌های ترکی شاهنامه فردوسی و دیوان

سلام یوکای عزیز؛
قصد نداشتم برایت بنویسم. 
اما اینجا شبیه یک گور دسته‌جمعی‌ست. زمین یک گور دسته جمعی‌ست. 
تازگی‌ها اینقدر خواب‌آلود شده‌ام که وسط شاهنامه گوش دادن هم خوابم می‌برد.
نمی‌دانم کی منفی بافی‌هایم تمام می‌شود. نوبت مشاوره گرفته‌ام. از طرفی‌ هم به خودم حق می‌دهم.
درمانده‌ام.
دلم تنگ کسی شده که نمی‌شناسمش. کتاب‌های جامعه اسلامی بعد از چندین ماه پیشم مانده. قرار بود خبرم کنند. مثل استخوان در گلو می‌ماند. فردا می‌روم دانشگ
وقتی می‌گوییم زبان فارسی زبان مادری ماست، شاید ذهنمان برود سمت کلاس اول، وقتی یاد گرفتیم بنویسیم: «بـ....ا بـ...ا آبـــ... د..ا...د.» یا وقتی که توانستیم کتابی را خودمان تنهایی ورق بزنیم و بخوانیم، یا زمانی که اولین بار حافظ را به شاخه‌نباتش قسم دادیم و فال گرفتیم تا ببینیم به مراد دلمان می‌رسیم یا نه، یا شاید یاد «بسی رنج بردم در این سالِ سی» فردوسی بیفتیم که احتمالاً تنها بیت یا مصرعی است که از شاهنامه در خاطرمان داریم! شاید هم «سلام» یک هم‌وط
شمیران + قصران = شمیرانات

-معنی واژه شمیران چیست؟ 
شمران از شمی + ران تشکیل شده که اولی به معنی بلند و دومی پسوند مکان است. 
روی هم  جایگاه بلند که نسبت به اطراف کم ارتفاع تر حولش سردتر میباشد را گویند.        
-معنی واژه قصران چیست ؟    
قصران از قصر + ران تشکیل  شده که اولی به معنی اسم مکانی که خاص میباشد و دومی  
پسوند مکان میباشد در کل به جایگاهی که سران در ان زندگی میکنند را گویند . 

هر دو این واژه ها به مکانی با  ویژگی خاص نسبت به مناط
شهید محمدصادق قانصو
محمدصادق مصطفی قانصو به تاریخ اول فروردین ۱۳۷۶ شمسی در روستای «الدویر» در «لبنان» متولد شد.
وی به تبعیت از پدرش، که در میادین نبرد با اشغالگران صهیونیست به مقام جانبازی رسیده بود، در نوجوانی به صفوف «مقاومت اسلامی لبنان» ملحق شد و مدتی پس از شروع نبرد در «سوریه» برای دفاع از مقدسات اسلامی در برابر تهاجم «مزدوران سعودی» و «پیروان اسلام آمریکایی»، به یگان‌های «مدافعِ حرم» پیوست.
«محمد صادق» سرانجام به تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹
یکی از مهم ترین شب های ایرانیان شب یلدا است. شبی که یادگاری از روزگاران گذشته و نیاکان پاک سرشتمان می باشد. هر کس به نوبه خود سعی در گرامیداشت این سنت دیرینه دارد. کتابخانه عمومی شهید سید مجتبی علمدار نیز ویژه برنامه ایی با هدف آشنایی اعضاء کودک و نوجوان با آداب و رسوم و آیین های سنتی شب چله تدارک دید. برنامه ایی که بانیان آن، اعضاء مشتاق کتابخانه بودند که برای تزیین و اجرای بخش های مختلف آن با ما همراه و همگام شدند. شعرخوانی و قصه گویی به زبان
پاورپوینت زندگینامه فردوسی فرمت فایل دانلودی: .pptxفرمت فایل اصلی: pptتعداد صفحات: 32حجم فایل: 1328 کیلوبایت قیمت: 7500 تومان 
توضیحات:پاورپوینت زندگینامه فردوسی در 32 اسلاید.بخشی از متن فایل:حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال ۳۲۹ هجری قمری در طوس به دنیا آمد. پدرش از دهقانان طوس بود که ثروت و موقعیت قابل توجهی داشت. فردوسی در جوانی با درآمدی که از املاک پدرش بدست می آورد، به کسی محتاج نبود؛ اما به تدریج، آن اموال را از دست داد و به تهیدستی گرفتار شد...فهر
یکی از مهم ترین شب های ایرانیان شب یلدا است. شبی که یادگاری از روزگاران گذشته و نیاکان پاک سرشتمان می باشد. هر کس به نوبه خود سعی در گرامیداشت این سنت دیرینه دارد. کتابخانه عمومی شهید سید مجتبی علمدار نیز ویژه برنامه ایی با هدف آشنایی اعضاء کودک و نوجوان با آداب و رسوم و آیین های سنتی شب چله تدارک دید. برنامه ایی که بانیان آن، اعضاء مشتاق کتابخانه بودند که برای تزیین و اجرای بخش های مختلف آن با ما همراه و همگام شدند. شعرخوانی و قصه گویی به زبان
فردوسی متولد ۳۲۹ ه.ق در طوس، دارم فکر می کنم چی بنویسم ازش، که قدر و منزلتش رو بتونم بیان کنم، شاید هیچ عنوان یا جمله ای بهتر از این نباشه که بهش بگیم: شاعریه جوری بار این واژه رو سنگین کرده که خیلی سخت میشه به دیگران این لقب رو داد. فردوسی واقعا شاعر هستش، واقعا هنرمنده و واقعا زنده است. واژه به واژه، مصرع به مصرع و بیت به بیت جوری شما رو مسحور نوشته و فکر خودش می کنه که اصلا حس کسالت باری از خوندن بهتون دست نمیده، این واضحه که خوندن نظم(شعر) به م
دوره ی کارشناسی با دکتر دلبری ادبیات داشتم. یه روز همزمان با درس دادن، در حالی که محو سفیدیِ پیرهنش و برق کفشش بودیم، زل زد به تخته سیاه و بعد از چند ثانیه سکوت سرش رو چرخوند سمت ما و گفت "من کمیسر دریایی بودم! باورتون می شه؟"گفت و گفت، از این که با اسلحه روی کشتی می ایستاده و توی جیبش یه حافظ کوچیک داشته که هر از گاهی حافظ می خونده، از این که یه روز سر صف باجه ی تلفن وقتی بعد از ۳۵ دقیقه نوبتش شده، رفته ته صف که اشعار ابتهاج رو یه بار دیگه بخونه، ا
بوسیله گزارش خبرنگار همشهری آنلاین، پتر وول لبن (Peter Wohlleben) تجربه سال ها فقره جنگلبانی را با مقالات و کتاب های دانشمندان زیست شناس و شوک شناس در حزن آمیخته و کتاب عمر رازآمیز درختان را نوشته است. این کتاب در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در لیست تاریخچه های پرفروش آلمان استراحت داشته و تاکنون به ۲۵ زبان ترجمه شده است.  نویسنده درون این کتاب، زندگی درختان را به عنوان موجوداتی زنده به تمثال کشیده است که متشابه باقی موجودات با یکدیگر ارتباط برقرار می کنن
یک زمان آقای بهمن مقصودلو مستندی دربارۀ احمد شاملو شاعر ایرانی ساخت که در آن بی برو برگرد شاملو را بزرگترین شاعر معاصر معرفی کرده بود. با 15 نفر مصاحبه شد که تمام آن‌ها شاملو را بالا بردند اما به هیچ انتقادی در این مستند پرداخته نشد. حتی یکی از مصاحبه کنندگان می‌گفت شاملو دومین شاعر بزرگ ایران بعد از حافظ است!
آخرین سخنرانی احمد شاملو در دانشگاه برکلی قابل توجه است. در این سخنرانی موسیقی نی نوا حسین علیزاده را مسخره می‌کند و می‌گوید این اصل
دانلود فیلم تمرین برای اجرا با لینک مستقیم
دانلود فیلم ایرانی تمرین برای اجرا با کیفیت عالی 1080p
لینک د انلود قرار گرفت
دانلود فیلم تمرین برای اجرا
گروه فیلم : اجتماعی
سال تولید : 1394
کارگردان : محمد علی سجادی
بازیگران: میکائیل شهرستانی، مهدی میامی، محمدعلی  سجادی، محمود راسخ‌فر، محمد ساربان، حسین فلاح، آزاده موحد، آوا دارویت، نیما لبخنده، دانیال اسماعیل‌زاده و… (با معرفی) نسیم میرزاده، ماهور سجادی
خلاصه داستان :
 یک کارگردان تئاتر تصم
باتوجه
به اینکه شعر و ادب از دیرباز دربین ایرانیان جایگاه ویژه ای داشت همین امر سبب
گردید تاشاعرانی بنام همچون حکیم ابوالقاسم فردوسی سراینده شاهنامه حماسه ملی
ایران از این سرزمین سربرآورند و نام و اثرشان تا ابد نه تنها در ایران بلکه در
تمام دنیا شهره آفاق گردد.آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در شهر توس و 20کیلومتری
شمال شهر مشهد قرار دارد. از جمله جاذبه های تاریخی مقبره فردوسی مشهد را می توان
به شباهت شیوه مساخت آن به شیوه معماری هخامنشی و آر
رستوران گردی

مجله غذایی تهران  در  راستا  آشنایی بیشتر شما با رستوران‌های تهران هر دفعه به معرفی یک رستوران می‌پردازد. هدف مجله غذایی تهران معرفی رستوران‌ها و مشخص کردن نقاط ضعف و قوت آنها است. اما در نهایت انتخاب و قضاوت رو به عهده خود شما می‌گذارد.

رستوران گردان  برج میلاد:
رستوران گردان برج میلاد واقع در ارتفاع ۲۷۶ متری، بزرگ‌ترین رستوران گردان جهان در ارتفاع است که بخش متحرک آن هر ۲ ساعت ۳۶۰ درجه می‌چرخد تا میهمانان امکان تماش
باتوجه
شمال شهر مشهد قرار دارد. از جمله جاذبه های تاریخی مقبره فردوسی مشهد را می توان
به شباهت شیوه مساخت آن به شیوه معماری هخامنشی و آر
باتوجه